top of page
  • Zdjęcie autoraMarek Magiera

Cztery lata bez mistrza Andrzeja...

2020-06-01Dzisiaj mijają dokładnie cztery lata od śmierci trenera Andrzeja Niemczyka. Kim był i do jakich sukcesów doprowadził naszą kobiecą reprezentację wszyscy doskonale wiedzą. Złote medale mistrzostw Europy w 2003 i 2005 roku są wizytówką szkoleniowca, ale także ery „Złotek”. 


Pierwszym sukcesem trenera Niemczyka było namówienie do gry w reprezentacji Polski wszystkich najlepszych wówczas zawodniczek. Drugim sukcesem było wywalczenia awansu na mistrzostwa Europy. Trzecim sukcesem było wywalczenie kwalifikacji do regularnej gry z najlepszymi zespołami świata w cyklu World Grand Prix.

Największym sukcesem było jednak wygranie mistrzostw Europy w Turcji w 2003 roku. W wielkim finale imprezy Polki w imponującym stylu pokonały gospodynie 3:0.

Turecki turniej miał fascynujący przebieg. Jeszcze przed pierwszym meczem, na rozgrzewce, kontuzji nabawiła się Joanna Mirek. Później, po trzech zwycięstwach Polska przegrała z Włochami 1:3 i awans do półfinału stanął pod dużym znakiem zapytania, gdyż siatkarki Italii wcześniej uległy Holandii 0:3. Polski zespół, mimo jednej porażki w fazie zasadniczej, mógł zająć dopiero trzecie miejsce w grupie, ale na szczęście z pomocą naszej drużynie niespodziewanie przyszły Bułgarki, które pokonały Włoszki 3:2.

W szalonym półfinale z Niemkami wygranym przez Polki 3:2 Małgorzata Glinka zdobyła aż 40 punktów ustanawiając tym samym rekord indywidualnej zdobyczy w meczu reprezentacji, rekord - który przetrwał całą dekadę. Osiągniecie Glinki poprawiła dopiero dziesięć lat później Katarzyna Skowrońska-Dolata, która w turnieju interkontynentalnym WGP w brazylijskim Campinas wywalczyła dla naszej drużyny 41 punktów w przegranym 2:3 meczu z Rosją.

"Złotka" – taki przydomek zyskała w tamtym czasie drużyna Niemczyka, a wszystko dlatego, że niepodzielnie panowała na kontynencie potwierdzając swoją supremację w Chorwacji, kiedy w 2005 roku obroniła tytuł mistrzyń Europy pokonując w finale Włochy 3:1.

Magdalena Śliwa, Izabela Bełcik, Anna Podolec, Małgorzata Glinka, Joanna Mirek, Aleksandra Jagieło, Katarzyna Skowrońska, Dominika Leśniewicz, Małgorzata Niemczyk, Dorota Świeniewicz, Maria Liktoras, Agata Mróz, Milena Rosner, Mariola Zenik, Sylwia Pycia, Natalia Bamber-Laskowska – to siatkarki, które zdobyły dla Polski złote medale ME. Oczywiście pod wodza trenera Niemczyka.

Marek Magiera

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page