top of page
  • Zdjęcie autoraMarek Magiera

Wyczekiwany powrót na boiska

2020-07-20

Już dawno nie było sytuacji, żeby w Polsce - kibice siatkówki - nie mogli się doczekać... towarzyskiego meczu reprezentacji. Ale w tym wyjątkowym roku rzeczywiście tak jest. Po paniach, które rozegrały dwa kontrolne spotkania z Czeszkami w Wałbrzychu, teraz czas na panów i Zieloną Górę. W środę i czwartek Polacy zagrają towarzyskie mecze z Niemcami.

Trener Vital Heynen zapowiedział, że każdy z graczy reprezentacji zagra mniej więcej w tym samym przedziale czasowym. Prawdopodobieństwo, że podobnie do meczu podejdą nasi przeciwnicy jest dość duże, więc niewykluczone, że obejrzymy niekonwencjonalne spotkanie, które na wypadek wygrania trzech setów jednej ze stron wcale go nie zakończy, tylko rozegrana zostanie np. jeszcze jedna partia. Szczegóły zapewne dograne zostaną na miejscu, już w Zielonej Górze.

Praktycznie równolegle z towarzyskimi meczami siatkarzy zainaugurowane zostanie PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki, czyli cykl turniejów na piasku dla naszych ligowych drużyn. To absolutnie nowe doświadczenie dla wszystkich i to z kilku powodów, bo takiego „misz-maszu” jeszcze w siatkówce nie było. Boisko o wymiarach 9x9 m, czterech zawodników na boisku w drużynie, piłka do siatkówki plażowej, ale sposób jej odbijania i wszelkie zasady gry będą dokładnie takie same jakie obowiązują w hali. Do tego jedna linia ataku dla wszystkich graczy, co powoduje praktycznie nieograniczone możliwości w wyprowadzeniu kombinacyjnej akcji w ataku. No, ciekawe jak to wszystko będzie wyglądało? Oby tylko dopisała pogoda, bo niestety w tym roku lato nas nie rozpieszcza.

Pierwsze turnieje PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki już w najbliższy weekend. W piątek rywalizację rozpoczynają panie. Na boisku zobaczymy drużyny Grota Budowlanych Łódź, Volley’a Wrocław, San Pajdy Jarosław i MKS-u Kalisz. W sobotę i w niedzielę zagrają panowie. Najpierw w akcji obejrzymy Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle, BBTS Bielsko-Biała, GKS Katowice i Asseco Resovię Rzeszów, a dzień później Jastrzębski Węgiel, MKS Będzin, Aluron CMC Wartę Zawiercie i Stal Nysa.

Wszystkie spotkania będzie można obejrzeć na sportowych antenach Polsatu. Zasady rywalizacji są proste. Każdy gra z każdym, więc dawka sześciu meczów dziennie powinna być absolutnie wystarczająca dla wygłodniałych fanów siatkówki. 

Marek Magiera

bottom of page