top of page
  • Zdjęcie autoraMarek Magiera

Siatkarze na prostej drodze do Paryża


2023-10-02


Siatkarki w wielkim stylu wywalczyły awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, teraz swoje kwalifikacje rozgrywają siatkarze. Jak to w przypadku panów, przygód nie brakuje. Argentyna przegrała z Kanadą, Japonia uległa Egiptowi, Brazylijczycy ledwo ledwo przepchnęli mecz z Czechami...


My też już pierwszą mieliśmy, szczęśliwie zakończoną zwycięstwem, choć uczciwie trzeba przyznać, że to bardziej Belgowie przegrali wygrany mecz, bo mieli swoje szanse, ale wiadomo jak to jest. Jak grasz z taką drużyną jak Polska i masz jedną szansę, to musisz ją wykorzystać, bo jak tego nie zrobisz, to polegniesz.

"Z kim my tu mamy przegrać". Pamiętacie ten tekst Roberta Szegdy, czyli popularnego "Misia" operatora Polsatu Sport, przeniesiony później na okolicznościowe koszulki "Prawdy siatki". Ostatnio od jednego ze znajomych usłyszałem, że przy okazji występów naszej męskiej reprezentacji powinniśmy wszyscy bez wyjątku publicznie w nich występować.

I pewnie z niewielkim ryzykiem możnaby tak zrobić podczas trwania turnieju w Chinach, bo rywale rzeczywiście - choć solidni - to jednak nie są z najwyższej półki, a naszym największym rywalem jesteśmy my sami, jak mówią nasi siatkarze oraz zmiana strefy czasowej.

W Chinach różnica czasu to sześć godzin więc trzeba sześciu pełnych dni, żeby zacząć w miarę normalnie funkcjonować. Jest też udowodnione, że najtrudniejszy jest zawsze trzeci dzień, a ten akurat przypadł na dzień naszej rywalizacji z Belgią. Boiskowe wydarzenia po części potwierdziły tę regułę, a pomeczowe słowa Tomasza Fornala, który powiedział, że niewiele z tego meczu pamięta i najlepiej położyłby się spać, są chyba najlepszym potwierdzeniem sennej dyspozycji Polaków.

Trudno narzekać na zwycięstwa – Polacy wygrali swoje mecze z Belgią i Bułgarią – można ponarzekać na styl, to na pewno, ale nie on tutaj jest istotą rzeczy. Dobra informacja dla nas jest taka, że w tym tygodniu Biało-Czerwoni powinni wyglądać dużo lepiej pod względem przygotowania fizycznego i motorycznego, co z kolei nie jest dobrą in formacją dla kolejnych rywali – rewelacyjnej jak dotąd Kanady oraz Meksyku, Argentyny, Holandii i Chin.


Marek Magiera


Comments


bottom of page