top of page
  • Zdjęcie autoraMarek Magiera

Piątka, ale bez plusa

2011-12-04


W piątkowy wieczór para znajomych zaprosiła do siebie zaprzyjaźnione małżeństwo na kolację. Kiedy impreza dobiegła końca i goście wracali taksówką do domu, zadzwonił telefon.

– Cześć, słuchajcie, fajnie było, ale nie przychodźcie już więcej do nas, bo to trochę niepoważne. – Ale o co chodzi, co się stało? – dopytywali goście. – Portfel z pieniędzmi mi zginął – powiedział gospodarz spotkania. – Nie no, nie wygłupiaj się, przecież to nie my! – Dobra, dobra... Goście całą noc bili się z myślami, zastanawiali się co zrobić, w nocy z nerwów nie mogli zasnąć. Nad ranem telefon zadzwonił jeszcze raz. – Słuchajcie, portfel się znalazł, ale wiecie co, no… niesmak pozostał.

Dobry dowcip, prawda? To klasyka. Przypomniałem go nieprzypadkowo. Kto z Was, tylko zupełnie szczerze, zaraz po zakończeniu meczu Polska – Rosja nie czuł się podobnie do zaproszonych gości z powyższego dowcipu? Bo ja trochę tak.

W niedzielę byłem jednym z wielu ludzi w tym kraju, którzy nie zmrużyli w nocy oka, aby zobaczyć mecz z Rosją. Nie żałuję ani minuty spędzonej przed telewizorem, nawet tych ostatnich chwil w piątym secie. 14:9 w tie-breaku i… porażka 15:17. Każdy przyzna, że słabo to brzmi, a niestety jeszcze gorzej wyglądało, co w kontekście ostatnich szalonych dwóch tygodni i znakomitej w sumie postawy biało-czerwonych, trochę popsuło smak ogromnego sukcesu, który odnieśliśmy w Japonii. Warto sobie uświadomić, że to drugie miejsce w PŚ jest naprawdę ogromnym sukcesem, zgadzam się z Wojciechem Drzyzgą, który na antenie Polsatu Sport powiedział, że to największy sukces od czasu złotych medali wywalczonych przez naszych mistrzów z drużyny Wagnera.

Po dwóch wygranych setach sobotniego spotkania z Brazylią i wywalczeniu olimpijskiej kwalifikacji miałem pomysł, aby poprosić wszystkich ekspertów i komentatorów z Polsatu Sport, aby każdy z osobna, w skali szkolnej (1-6), ocenił grę każdego z naszych reprezentantów w Pucharze Świata. Po meczu, przegranym 2:3, powiedziałem sobie, że nie ma to sensu, bo wkład każdego z osobna, w znakomity wynik naszej reprezentacji był inny, ale równie ważny i nie ma co sukcesu drużyny rozkładać na czynniki pierwsze. Pomyślałem sobie, że za całokształt drużyna zasłużyła na piątkę z plusem. Po ostatnim meczu z Rosją, ocenę należy zmodyfikować o tego plusa. Piątka za występ i wielkie gratulacje dla całej drużyny. Dla wszystkich bez wyjątku…

W tym miejscu chciałem napisać kilka słów od siebie, ale uprzedził mnie Grzegorz Wagner w wywiadzie dla Gazety Wyborczej. Pod tym co powiedział Grzegorz podpisuje się obydwiema rękami.

Marek Magiera

Commentaires


bottom of page