top of page
  • Zdjęcie autoraMarek Magiera

Historia srebra...

2020-12-07

W minionym tygodniu minęło już 14 od wywalczenia przez reprezentację Polski siatkarzy srebrnego medalu na mistrzostwach świata w Japonii. 3 grudnia 2006 roku Polacy stanęli na drugim stopniu podium.Polacy wracali do kraju w roli bohaterów narodowych. Na warszawskim lotnisku witały ich nieprzebrane tłumy kibiców, którzy zjechali na „Okęcie” z całego kraju. Pierwsi fani w hali przylotów zaczęli się pojawiać w okolicach południa. Samolot z Tokio via Monachium wylądował około 19.00. Siatkarze pojawili się na specjalnie przygotowanej scenie z których padło wiele ciekawych słów. Do historii przeszło przemówienie Lozano, który swoją wypowiedź rozpoczął od zdania, że „czuje się dzisiaj wysokim blondynem o niebieskich oczach”. Wiwatom i śpiewom nie było końca, a „Pieśń o Małym Rycerzu” słychać było chyba w całej stolicy. Powitanie prowadził Grzesiek Kułaga w towarzystwie redaktora Krzysztofa Wanio. Było show ;)

No to sprawdźmy co dzisiaj porabiają bohaterowie z 2006 roku.

Paweł Zagumny - najlepszy rozgrywający mistrzostw świata w Japonii po zakończeniu kariery pozostał przy siatkówce, najpierw pracował w klubie z Warszawy, a przez ostatnie dwa lata był prezesem PLS. Jego kadencja wygasła kilkanaście dni temu i decyzją Rady Nadzorczej PLS nie została przedłużona.

Łukasz Żygadło - jeden z dwóch siatkarzy srebrnej drużyny, który cały czas kontynuuje swoją bogatą karierę. Kilka lat temu wyjechał na Bliski Wschód. W trwającym sezonie jest zawodnikiem klubu Al Arabi Dauha.

Piotr Gacek - po zakończeniu kariery zameldował się w Warszawie, gdzie związał się z klubem ze stolicy. Dzisiaj jest dyrektorem sportowym Vervy Warszawa Orlen Paliwa.

Michał Winiarski - ze względu na przewlekłe kontuzje musiał zakończyć karierę i poszedł w trenerkę. Po dwóch sezonach asystentury w Skrze Bełchatów został pierwszym trenerem Trefla Gdańsk, gdzie pracuje z sukcesami drugi sezon.

Sebastian Świderski - po zawieszeniu butów na kołku próbował swoich sił w zawodzie trenera, dzisiaj z sukcesami zarządza klubem Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle.

Piotr Gruszka - kapitan drużyny z Japonii został trenerem. Ostatnio prowadził Asseco Resovię Rzeszów. Prowadzi także własną akademię siatkówki dla najmłodszych.

Michał Bąkiewicz - od czterech lat jest członkiem sztabu szkoleniowego SMS-u PZPS Spała i trenerem reprezentacji Polski juniorów z którą w tym roku we wrześniu wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy.

Daniel Pliński - prowadzi siatkarską akademię oraz jest felietonistą i komentatorem siatkówki. Od tego sezonu występuje w drużynie Polsatu Sport.

Łukasz Kadziewicz - od kilku lat jest komentatorem Polsatu Sport. Ponadto prowadzi siatkarską akademię, ostatnio realizuje się w biznesie, jest współwłaścicielem restauracji specjalizującej się w kuchni tajskiej.

Wojciech Grzyb - zakończył karierę w poprzednim sezonie. Współpracuje ze swoim ostatnim klubem Treflem Gdańsk oraz prowadzi zajęcia na uczelni -gdańskiej AWF.

Mariusz Wlazły - nominowany do tytułu MVP mistrzostw świata w Japonii (ostatecznie nagrodę otrzymał Giba, Mariusz swoją otrzymał w 2014 roku) wciąż jest czynnym zawodnikiem. Po 17 latach reprezentowania Skry Bełchatów przeniósł się do Gdańska i występuje w barwach Trefla.

Grzegorz Szymański - był jednym z koordynatorów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, dzisiaj prowadzi w Częstochowie własną działalność gospodarczą, a także szkoli się i szykuje do roli komisarza zawodów w PLS.

Marek Magiera

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page